Izba Pamięci Ucznia, Nauczyciela i ZNP [data utworzenia: 2006-10-13 ]

IZBA PAMIĘCI UCZNIA, NAUCZYCIELA I ZNP

W 2005 roku, w trakcie organizowania wielu uroczystości i imprez z okazji 100 lecia ZNP, Zarząd Oddziału ZNP w Aleksandrowie Łódzkim pod kierownictwem prezesa ZOZNP Stanisławy Raczyńskiej podjął decyzję o powstaniu Izby Pamięci Ucznia, Nauczyciela i ZNP, w której zostały zgromadzone eksponaty utrwalające historię polskiego szkolnictwa oraz ZNP.
Pomysłodawcy zamierzali stworzyć niezwykłe, budzące do refleksji miejsce, które stale utrwalałoby minione lata i wychodzące z użycia eksponaty szkolne. Zgromadzone rzeczy mogą w obrazowy sposób przekazywać kolejnym pokoleniom pamięć o kartach historii szkolnictwa
i nauczycielstwa polskiego.
Najbardziej odpowiednim miejscem na zorganizowanie Izby Pamięci Ucznia, Nauczyciela
i ZNP, okazała się Szkoła przy ulicy Bankowej, gdyż ta najstarsza w naszej Gminie szkoła jest niezwykłym miejscem z 79 letnią historią.
W 2002 roku zorganizowano w niej powtórnie Szkolną Izbę Tradycji, w której stale, od 26 lat gromadzone są wszystkie, zdobywane przez uczniów i nauczycieli największe osiągnięcia. Przywiązanie do tradycji i pielęgnowanie historii w tej placówce jest jednym z głównych celów całej społeczności szkolnej.
    14 października 2005 roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej i 100 lecia ZNP w MDK
w Aleksandrowie członkowie ZNP zorganizowali wystawę, której tematem były wspomnienia odległych czasów i tradycji szkolnych. Pozyskano wiele przedmiotów, między innymi: ławki szkolne, mundurki, pióra wieczne wraz z kałamarzami, ręczne dzwonki, dyplomy, świadectwa szkolne, zdjęcia.
    Wszystkie eksponaty znajdują się obecnie w Izbie Pamięci Ucznia, Nauczyciela i ZNP, której uroczyste otwarcie nastąpiło w dniu 9 października 2006 roku w czasie uroczystości związanych z Dniem Edukacji Narodowej i 100 lecia ZNP. Honorowego otwarcia Izby dokonali
w imieniu:
  • Społeczności Gminy Aleksandrowa Łódzkiego - Burmistrz Gminy Aleksandrów Łódzki
    Jacek Lipiński,
  • Związku Nauczycielstwa Polskiego - prezes ZNP Krzysztof Baszczyński
    oraz prezes ZOZNP Stanisława Raczyńska,
  • Nauczycieli - Dyrektor Zespołu Szkół Sportowych Elżbieta Głowacka,
  • Uczniów - Przedstawiciele Uczniów Zespołu Szkół Sportowych im. Józefa Jaworskiego:
    Aleksandra Olejniczak i Szymon Cuchrowski.
    Organizatorzy Izby Pamięci pragną złożyć gorące podziękowania wszystkim ofiarodawcom, dzięki którym kolejne pokolenia będą miały szansę poznania tak ważnej, aczkolwiek odległej historii szkolnictwa.
    Wierzymy, iż młode pokolenia oglądając zebrane tutaj eksponaty będą uczyły się poszanowania tradycji i pielęgnowania pamięci o swoich poprzednikach.
    Mamy nadzieję, że to miejsce będzie dla wszystkich doskonałą podróżą w minione lata i szkolne wspomnienia.
    Żywimy nadzieję, że mimo tego, iż wystawa traktuje o historii, to pamięć o tradycjach szkolnych będzie stale żywa a nasza Izba będzie stale wzbogacana w nowe eksponaty.