11 Listopada 2013 [data utworzenia: 2013-11-15 ]
         Dzień Niepodległości
      w naszej szkole

Piątek – 8 listopada 2013r. był w naszej szkole dniem bardzo uroczystym.
 Wszyscy uczniowie przyszli ubrani w odświętnym stroju galowym z przypiętymi kotylionami. To one symbolizowały zbliżające się Święto Niepodległości. Tej tematyce poświęcone były spotkania uczniów na małej sali gimnastycznej.
 Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej oraz oddział przedszkolny uczestniczyli w apelu, który przygotowała klasa IIIb pod opieką wychowawczyni p. Katarzyny Hyży. Pierwszą część uroczystości rozpoczął wiersz recytowany przez dzieci z oddziału przedszkolnego pt. „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Wydarzenia z 1918 roku dotyczące rozbiorów Polski oraz odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, trzecioklasiści przedstawili w programie pt. „Nasza Niepodległa”.  Druga część miała charakter bardziej radosny. Uczniowie zaprezentowali inscenizację „Urodziny Polski”.  Przedstawienie urozmaicone wykonaniem pieśni patriotycznych, zaciekawiło również bogatą choreografią i dużym zaangażowaniem młodych aktorów.
 Spotkanie klas IV – VI z okazji Dnia Niepodległości, przygotowane zostało przez klasę VI b pod kierunkiem wychowawczyni  p. Agnieszki Kowalczyk. Program artystyczny oprócz piosenek i wierszy zawierał prezentacje multimedialne przedstawiające historię odzyskania niepodległości przez Polskę, sylwetkę wielkiego Polaka tamtych wydarzeń  Ignacego Jana Paderewskiego. Jako podkład piosenki "Kocham Wolność"  wykonanej przez uczniów klasy VIB,  wykorzystano slajdy krajobrazów naszej ojczyzny.
 Obchody rocznicy odzyskania niepodległości w gimnazjum zostały przygotowane pod kierunkiem p. Tomasza Kozaneckiego i miały odmienny charakter. Na spotkaniu wszyscy uczniowie zapoznali się z wydarzeniami dotyczącymi dnia odzyskania niepodległości, które miały miejsce w Aleksandrowie Łódzkim.  Materiały zebrane i opracowane przez naszego absolwenta, dr Tomasza Pietrasa – pracownika naukowego UŁ, przedstawiła Laura Patera ucz. kl. IIb.
  Po ogólnym spotkaniu uczniowie klas pierwszych pod opieką nauczycieli złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, który znajduje się w kościele pw.  Zesłania Ducha Świętego oraz pod tablicą ku czci Józefa Piłsudskiego w kościele pw.  Św. Stanisława Kostki.
 Uczniowie klas trzecich, odnowili tradycję szkoły biorąc udział w Rajdzie Niepodległości. Rajd rozpoczął się w   Kazimierzu k. Lutomierska, gdzie znajduje się kościół noszący ślady walk z czasów I wojny światowej. Rajd był jednocześnie ciekawą terenową lekcją geografii i historii.
 W trakcie rajdu uczniowie klas trzecich w ramach lekcji techniki doskonalili również swoje umiejętności fotograficzne.