Moda konkurencja w redakcji „40 i Cztery [data utworzenia: 2014-05-13 ]
Moda konkurencja w redakcji „40 i Cztery”
W kwietniu 2014 r. uczestnicy koa polonistycznego z klasy Vc pod opiek pani Grayny Kwiatkowskiej odwiedzili redakcj lokalnego dwutygodnika „40 i Cztery” i „Telewizji Aleksandrw”. Celem naszej wizyty byo poznanie pracy dziennikarzy i osb tworzcych program telewizyjny.
Interesowao nas to, jak powstaje lokalna gazeta i telewizja.
Dowiedzielimy si, e aby powsta kolejny numer gazety, trzeba najpierw zrobi zgrupowanie reporterskie (zbieranie pomysw), pniej skad gazety, doda zdjcia, zrobi korekt. Nastpnie gazet trzeba wydrukowa i zaj si kolportaem. Reporterzy zdradzili nam, e najtrudniejsze jest znajdowanie ciekawych tematw do gazety czy do programu telewizyjnego.
Pani Agata Kowalska - naczelnik Wydziau Informacji i Mediw w Urzdzie Miasta, ktra prowadzia z nami to spotkanie, stwierdzia, e czasem wystarczy przej si po ulicy i pomysy gotowe! Wiele osb z rnych instytucji zaprasza przedstawicieli redakcji na waniejsze spotkania i uroczystoci, by relacje z tych spotka byy umieszczane w gazecie czy w telewizji. Pani Kowalska zdradzia nam rwnie, e najwaniejsz cech dobrego dziennikarza wedug niej jest komunikatywno.
Mwienie mwieniem, ale nie ma jak to praktyka. Pani naczelnik stwierdzia, e moe sami wczujemy si w rol reporterw i redaktorw i stworzymy materia z tej wizyty. Wzilimy si wic pod jej kierunkiem do roboty. Pomagali nam inni pracownicy tego wydziau: pan Micha Kiski i pan Damian Pakua. Napisalimy wsplnie tekst, nakrcilimy kilka krtkich wywiadw. Nastpnie wkroczy do akcji pan Damian, ktry zrobi z tego filmik i umieci go na stronie internetowej. Natomiast pan Micha umieci nasze zdjcie na pierwszej stronie gazety „40 i Cztery” i podarowa kademu z nas na pamitk tej wizyty.
Dzikujemy pracownikom redakcji za interesujce zajcia. To byo bardzo dobre spotkanie!
Maciej Skora
ucz. kl. V c