List Rzecznika Praw Dziecka z okazji Dnia Dziecka [data utworzenia: 2014-06-01 ]
  List do Rodziców, Opiekunów
i Wychowawców z okazji
Międzynarodowego Dnia Dziecka

Szanowni Państwo!

Międzynarodowy Dzień Dziecka, to jeden z najpiękniejszych dni, to dzień zabaw i radości ze wspólnie spędzanego czasu. Jest to też czas, w którym trzeba pamiętać o ważnej i wyjątkowej roli obojga rodziców.
Z ogromnym niepokojem obserwuję, że jednym z często naruszanych praw dziecka jest jego prawo do wychowania i kontaktu zarówno z mamą jak i z tatą. Bolesnym problemem są nieodpowiedzialne zachowania rozwodzących się rodziców, którzy nie bacząc na potrzeby swojego dziecka próbują wikłać je w konflikt lojalnościowy. Wówczas prawa dziecka i jego faktyczne dobro schodzą na dalszy plan.
Od marca trwa kampania Rzecznika Praw Dziecka „Jestem mamy i taty", której celem jest zwrócenie uwagi na niewłaściwe angażowanie dziecka w sprawy rozwodowe rodziców i zmuszanie go do opowiadania się po jednej ze stron, a także do odcinania się emocjonalnego od byłego współmałżonka, zaprzeczania dotychczas wpajanym wartościom.
Każde dziecko ma prawo tak samo kochać mamę i tatę, rozwijać więź z każdym z nich, budować swoją dojrzałość w oparciu o kochających je rodziców nawet, gdy zdecydowali się nie być już razem.
W tym szczególnym dniu dzieciom życzę mądrze kochających rodziców a dorosłym niezwykłej umiejętności rozpoznawania i szacunku dla potrzeb własnych dzieci. Życzę także, by było coraz więcej spędzanego ciekawie razem czasu, poświęcanego dzieciom i rodzinie, satysfakcji i radości z wychowywania dzieci w duchu wzajemnego szacunku, miłości i zrozumienia. Na cały, dobry rok!

Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak