List Rzecznika Praw Dziecka z okazji Dnia Dziecka [data utworzenia: 2014-06-01 ]
  List do Rodzicw, Opiekunw
i Wychowawcw z okazji
Midzynarodowego Dnia Dziecka

Szanowni Pastwo!

Midzynarodowy Dzie Dziecka, to jeden z najpikniejszych dni, to dzie zabaw i radoci ze wsplnie spdzanego czasu. Jest to te czas, w ktrym trzeba pamita o wanej i wyjtkowej roli obojga rodzicw.
Z ogromnym niepokojem obserwuj, e jednym z czsto naruszanych praw dziecka jest jego prawo do wychowania i kontaktu zarwno z mam jak i z tat. Bolesnym problemem s nieodpowiedzialne zachowania rozwodzcych si rodzicw, ktrzy nie baczc na potrzeby swojego dziecka prbuj wika je w konflikt lojalnociowy. Wwczas prawa dziecka i jego faktyczne dobro schodz na dalszy plan.
Od marca trwa kampania Rzecznika Praw Dziecka „Jestem mamy i taty", ktrej celem jest zwrcenie uwagi na niewaciwe angaowanie dziecka w sprawy rozwodowe rodzicw i zmuszanie go do opowiadania si po jednej ze stron, a take do odcinania si emocjonalnego od byego wspmaonka, zaprzeczania dotychczas wpajanym wartociom.
Kade dziecko ma prawo tak samo kocha mam i tat, rozwija wi z kadym z nich, budowa swoj dojrzao w oparciu o kochajcych je rodzicw nawet, gdy zdecydowali si nie by ju razem.
W tym szczeglnym dniu dzieciom ycz mdrze kochajcych rodzicw a dorosym niezwykej umiejtnoci rozpoznawania i szacunku dla potrzeb wasnych dzieci. ycz take, by byo coraz wicej spdzanego ciekawie razem czasu, powicanego dzieciom i rodzinie, satysfakcji i radoci z wychowywania dzieci w duchu wzajemnego szacunku, mioci i zrozumienia. Na cay, dobry rok!

Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak