75 lecie Polskiego Państwa Podziemnego [data utworzenia: 2014-10-06 ]

„Warto, byśmy wszyscy oddali cześć tym,

którzy oddali swoje życie za wolność…”

We wtorek 30.09.2014 r. uczniowie klasy III B gimnazjum pod opieką pani Magdaleny Kalisty przygotowali i przeprowadzili krótkie lekcje historyczne dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum nt. 75. Rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.
 Bardzo ciekawie omówili przygotowaną przez siebie prezentację. Podkreślili, że Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową, którego struktury podlegały Rządowi RP na uchodźctwie, a rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Zwrócili uwagę, że dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem, ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury. Gimnazjaliści podkreślili, że obowiązkiem wolnego społeczeństwa jest pamięć o dziedzictwie, którego jesteśmy spadkobiercami.
 „Warto, byśmy wszyscy oddali cześć tym, którzy oddali swoje życie za wolność, tym, którzy tej wolności nie doczekali, a przede wszystkim tym, którzy wciąż żyją wśród nas. Wszak ideały Polskiego Państwa Podziemnego ziściły się w wolnej Polsce”.
 Znakomitym podsumowaniem prezentacji był teledysk zespołu Sabaton „Warszawo walcz”, który bardzo obrazowo ilustrował rzeczywistość tamtych dni.