Światowy Dzień Mycia Rąk [data utworzenia: 2014-10-28 ]

Światowy Dzień Mycia Rąk  już za nami…

Dzień ten  obchodzony  był w  tym roku w dniu 15 października.

Inicjatywa  obchodów tego dnia wyszła od Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2008 roku.
 Akcja ma zachęcać wszystkich ludzi – a zwłaszcza dzieci – do regularnego mycia rąk jako kluczowego elementu profilaktyki przeciw biegunce i infekcjom układu oddechowego. Choć mieszkańcom krajów wysoko rozwiniętych może wydawać się to niepojęte, biegunka i zapalenie płuc doprowadzają co roku do śmierci ponad 3 milionów dzieci poniżej piątego roku życia. Jak twierdzą organizatorzy kampanii, wykształcenie w młodych ludziach nawyku mycia rąk (z użyciem mydła) przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. W inicjatywę tę zaangażowało się łącznie 70 państw, głównie rozwijających się, gdzie współczynnik śmiertelności dzieci jest szczególnie wysoki.
 Nasza szkoła po raz kolejny włączyła  się w akcję. Wolontariusze przygotowali plakaty zachęcające  do mycia rąk. Pogadanki na ten temat przeprowadziły również panie na lekcjach przyrody  w szkole podstawowej  oraz  biologii w gimnazjum .