Edukacja to nadawanie znaczenia zdobywanym wiadom [data utworzenia: 2014-10-30 ]
 „Edukacja to nadawanie znaczenia
     zdobywanym  wiadomościom”

To  przesłanie przyświeca pomysłodawcom zorganizowania serii spotkań młodzieży z aleksandrowskich  szkół  z naukowcami wywodzącymi się z Aleksandrowa Łódzkiego.  Pierwsze spotkanie odbyło się 27 października 2014 roku w Zespole Szkół Sportowych. Gościem, który wygłosił wykład był  dr Karol Nogajewski, absolwent szkoły na Bankowej z  1999 r.
 Karol Nogajewski jest fizykiem ciała stałego. Doktorat obronił w 2013 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Aktualnie pracuje w zespole badawczym w największym ośrodku naukowym w Europie, w  Narodowym Laboratorium Wysokich Pól Magnetycznych w Grenoble we Francji. W uczniowskiej przeszłości dr Karol Nogajewski, jako uczeń Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3, wygrał Wojewódzki Konkurs Geograficzny oraz był laureatem Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. Obecnie jego działalność naukowa skupia się z jednej strony na technologii wytwarzania struktur dwuwymiarowych, a z drugiej na badaniu ich właściwości optycznych i elektrycznych metodami magnetospektroskopii mikrofalowej.
 Na spotkaniu z młodzieżą wygłosił wykład  na temat: "Dostrzec niewidzialne, zrozumieć niepojęte - o powodach, dla których warto zaprzyjaźnić się z naukami ścisłymi„, w którym objaśnił uczniom czym zajmuje się  fizyka ciała stałego, przybliżył  warunki w jakich prowadzone są badania naukowe oraz wskazał powody, dla których warto uczyć się przedmiotów ścisłych.
 W drugiej części spotkania, dr K. Nogajewski odpowiadał na pytania organizatora pana Tomasza Kozaneckiego  i uczestników spotkania. Pytania dotyczyły stanu polskich badań w dziedzinie fizyki, warunków przeprowadzania badań  we Francji czy też opinii o nauczaniu fizyki w polskiej szkole.
  Pan  Tomasz Kozanecki  chce kontynuować podobne spotkania w ramach Młodzieżowej Akademii  Aleksandrowa Łódzkiego także w innych dziedzinach nauki na poziomie akademickim i jednocześnie dziękuje dyrekcjom szkół za zrozumienie idei  i pomoc organizacyjną.
 W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Miejskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II,  Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica, Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Erazmus oraz gimnazjaliści Zespołu Szkół Sportowych.