XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom [data utworzenia: 2015-06-17 ]

XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

30 maja – 6 czerwca 2015 r.

Tygodnie Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Czytelnictwo wśród dzieci promujemy oczywiście cały rok, ale teraz obchodzimy taki tydzień, o którym mówimy szczególnie dużo i głośno.
 W tym roku impreza nosi tytuł "Cała Polska czyta w bibliotekach”.
Z tej okazji zaplanowano w naszej szkolnej bibliotece cykl spotkań. I tak w dniu 2 czerwca 2015 r. gościliśmy w bibliotece oddzielnie trzy grupy z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Aleksandrowie Łódzkim:
  • grupę III 5-latków z p. Dorotą Kołodziejską
  • grupę V 6-latków z p. Katarzyną Wypłosz
  • grupę IV 4,5 - latków z p. Katarzyną Kowalską
 Pani bibliotekarka Grażyna Kwiatkowska przeczytała w każdej grupie dwie książeczki: „Jak dobrze być żabką” i „Przyjęcie”. Dzieci uważnie słuchały, bo potrafiły odpowiedzieć na każde pytanie zadane przez panią czytającą książki.
 W dniu 3 czerwca 2015 r. odbyło się uroczyste przyjęcie do biblioteki uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Każda klasa pierwszaków: Ia, Ib, Ic przybyła do biblioteki pod opieką swoich wychowawczyń na oddzielnych godzinach lekcyjnych. Pani bibliotekarka zapoznała uczniów z biblioteką, przedstawiła regulamin wypożyczania książek i przeczytała głośno książkę pt. „Lubię mycie”. Klasa I b miała podczas wizyty w bibliotece spotkanie z panią dyrektor Elżbietą Głowacką i tu dzieciom książkę „Lubię mycie” czytała właśnie pani dyrektor. Każde dziecko wypożyczyło swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej, a biblioteka pozyskała 75 nowych czytelników.
 Trochę wcześniej niż zaczął się IV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom  pani Grażyna Kwiatkowska w klasie VI c przeczytała książkę E. Schmitta pt. „Oskar i pani Róża”, oczywiście w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Ten utwór wywarł na szóstoklasistach wyjątkowe wrażenie. Wielu uczniów zapowiedziało, że obejrzy jeszcze ekranizację tego utworu.
  Ostatnio zakupiono do biblioteki całe cykle popularnych książek wśród dzieci i młodzieży: „Magiczne drzewo”, „Dziennik Cwaniaczka”, „Mikołajek”. Dzieci ustawiają się w kolejce po te książki. I oby tak było!

Życzę, by chwile czytania sprawiały dużo przyjemności, ale nie tylko podczas takich akcji, lecz przez cały czas.

Grażyna Kwiatkowska