Dzień Książki i Praw Autorskich 23.04.2016 r. [data utworzenia: 2016-05-03 ]
 Dzień Książki i Praw Autorskich 23.04.2016 r.
– podsumowanie działań promujących czytelnictwo

Wychowawcy klas I – VI szkoły podstawowej wraz z panią bibliotekarką Grażyną Kwiatkowską przeprowadzili z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wiele działań zachęcających uczniów do czytania. Oto podsumowanie tych działań.
 KLASY I – III SP
Wychowawcy klas pierwszych: I a – p. K. Tylka, kl. I b – p. J. Karcz, kl. I c – p. E. Zadworska zaproponowali swoim uczniom wykonanie własnego projektu okładki do wybranej książki z listy „Książki naszych marzeń”. Bardzo twórczy uczniowie klas pierwszych wykonali najwięcej projektów okładek do książek z serii o słoniu Elmerze, następnie „Babci na jabłoni” i „Detektywa Pozytywki”.
Klasa II a – wychowawczyni p. K. Hyża – uczniowie tej klasy wykonali bardzo ciekawe lapbooki na temat „Jak powstaje książka, jak powstaje papier?”.
Klasa II b – wychowawczyni p. M. Bryszewska – drugoklasiści wykonali piękną miniksiążeczkę, składającą się z ilustracji do utworu „Przygody Filonka Bezogonka”.
Klasa II c – wychowawczyni p. M. Wodzińska – uczniowie tej klasy popisali się ciekawymi  pracami plastycznymi nt. „Wzorowy czytelnik”.
Klasa III a - wychowawczyni p. E. Jurek – trzecioklasiści wykonali interesujące ilustracje do wybranej sceny z „Brzydkiego kaczątka”.
Klasa III b – wychowawczyni p. M. Sicińska – tu uczniowie popisali się umiejętnościami zarówno czytelniczymi, jak i komputerowymi, wykonali bowiem reklamę wybranej książki. Prace uczniów zostały wystawione na tablicach w holu na I piętrze w budynku A, jak również większość z nich można obejrzeć na zdjęciach pod tekstem.

KLASY IV – VI SP
W każdej klasie uczniowie dostali do przeczytania fragment  utworu z listy „Książki naszych marzeń”, po czym mieli odpowiedzieć na pytania sprawdzające czytanie ze zrozumieniem. Po sprawdzeniu testów obliczono średnią punktów w każdej klasie.
 Oto wyniki:
Klasa IV A – 7,5
Klasa IV B – 7,8
Klasa V A – 8,9      I miejsce
Klasa V B – 8,0
Klasa VI A – 8,5     II miejsce
Klasa VI B – 8,4      III miejsce

Uczniowie klas czwartych czytali fragment książki „Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego.
Najlepsi uczniowie, którzy bezbłędnie odpowiedzieli na pytania testowe to:

Gratulujemy wszystkim uczniom, a szczególnie klasie V a i wychowawczyni p. Agnieszce Kowalczyk. Klasa osiągnęła najwyższą średnią, jak również najwięcej uczniów napisało bezbłędnie test czytania ze zrozumieniem.
Mamy nadzieję, że te wszystkie akcje promujące czytelnictwo przyniosą spodziewane efekty. Już można cieszyć się tym, że rządowy program „Książki naszych marzeń” spowodował wzrost czytelnictwa, zwłaszcza w klasach I – VI szkoły podstawowej.

Grażyna Kwiatkowska