Wszystkie dzieci nasze są [data utworzenia: 2016-11-23 ]
 ,,Wszystkie dzieci nasze są..."
 W związku z uroczystymi obchodami „ Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka”, który od trzech lat na wniosek Rzecznika Praw Dziecka obchodzony jest w dniu 20 listopada, w dniach 14- 22 listopada 2016 w naszej szkole miał miejsce Tydzień z Prawami Dziecka oraz Tolerancji.
Podczas całego tygodnia w szkole było podejmowanych  szereg  inicjatyw między innymi:
  • Wystawy plastyczne na korytarzach szkolnych oraz w klasach
    pt „Prawa Dziecka widziane oczami dziecka”
  • W dniu 16 listopada  powstały dwie instalacje pt „Tolerancja – przyłącz się i Ty”. Uczniowie chętnie włączyli się w  jej tworzenie.
  • Przez cały tydzień  w klasach były przeprowadzane zajęcia, warsztaty związane z tematyką Praw Dziecka
  • 17 listopada był w naszej szkole dniem uroczystych apeli w każdej grupie wiekowej
 W klasach I- III edukacji wczesnoszkolnej  apel przygotowali uczniowie z klasy III C  wraz z wychowawczynią p. M. Wodzińską. Uczniowie w treściach  wierszy i piosenkach  przedstawili prawa  i obowiązki  dzieci.  Przybliżyli sylwetkę Starego Doktora - Janusza Korczaka. Podczas występu uczniowie podkreślili, że prawa dziecka zaczynają się od praw człowieka, a my mam obowiązek je szanować i upowszechniać. Każde dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Każdemu małemu człowiekowi niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia przysługują takie same ,,PRAWA DZIECKA". Należy również pamiętać, że oprócz praw są także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka względem rodziców, jako Polaka i człowieka.
 W klasach IV – VI  apel przygotowali uczniowie z klas V A i VB wraz z p. E. Jóźwiak oraz p. M. Samulską. Uczniowie w formie prezentacji multimedialnej przedstawili swoim kolegom i koleżankom prawa, ale i obowiązki jakie mają dzieci. Swój występ rozpoczęli, cytując słowa Janusza Korczaka:
„Dzieci nie będą dopiero, ale są już ludźmi, tak ludźmi są a nie lalkami, można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam, przemówmy do serca, odczują nas. Dzieci są ludźmi, w duszy ich są zadatki tych wszystkich myśli i uczuć, które my posiadamy.”
 Samorząd szkolny gimnazjum wraz z opiekunem p. A. Pietrzak postanowił w sposób kreatywny i twórczy przedstawić zagadnienia dotyczące Praw Dziecka. Oprócz krótkiego występu artystycznego z drama nt łamania praw , zespoły klasowe uczestniczyły w konkursie na plakat. Jury w składzie  p. I. Marciniak, M. Wojciechowska, K. Borkowska zgodnie uznały plakat uczniów z klasy III B za najciekawszy. Nie obyło się również bez słodkich nagród za które dziękujemy państwu L. .J Szkudlarek.
 W tym roku zapoczątkowaliśmy   również  tworzenie  „Szkolnej Alei Praw Dziecka” Delegacje z klas (lista osób w załączeniu) wraz z p. dyrektor szkoły Elżbietą Głowacką, p. wicedyrektor do  spraw pedagogicznych p. Renatą Rzepecką, p. wicedyrektor  do spraw sportu p. Iloną Zinser, pedagogiem  szkolnym p. Renatą Mrozińską, przedstawicielami nauczycieli: p. Mirosławą Bryszewską, p. Agnieszką Kowalczyk,  p. Joanną Skibińską oraz przedstawicielami  pracowników obsługi i administracji p. Anną Drab oraz p. Markiem Kubikiem  posadzili drzewo.
  Społeczność szkolna drzewko otrzymała ze szkółki „ Pod Dębami”  od państwa Krzystanek. Za co bardzo dziękujemy. Została również wkopana pamiątkowa tabliczka, upamiętniająca to wydarzenie.
 Zwieńczeniem uroczystych obchodów było zorganizowanie   międzyszkolnej  debaty na temat „Czy prawa dziecka są przestrzegane w Polsce?” w debacie udział wzięli zaproszeni goście  p.  naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu p. Hanna Będą, która była współpomysłodawczynią projektu debaty, p.  Katarzyna Ochnik -dyrektor  Miejskiego Gimnazjum z Aleksandrowa Łódzkiego wraz z   uczniami oraz pedagogiem szkolnym p. Anną  Kamieńską. Naszą szkołę w debacie reprezentowali uczniowie w składzie:
Julia Kaczmarek
Justyna Piasecka
Zosia Dębska
Krzysztof Chołys
Julia Janus
Dawid Gołygowski
 Debatujący w swoich dyskusjach skupili się nad kilkoma artykułami między innymi: art. 9 , 12, 13, 16, 27, 28 .  To była naprawdę gorąca dyskusja.  W wyniku której publiczność zgromadzona na sali  zdecydowaną większością głosów stwierdziła, że w Polsce Prawa Dziecka nie są przestrzegane. Nad prawidłowym przebiegiem debaty czuwał p. Tomasz Kozanecki oraz pedagog szkolny p. Renata Mrozińska.
 Za dekoracje dziękujemy p. Jagodzie Siadul.
 Zapraszamy do obejrzenia foto galerii z wydarzeń

P L I K I do pobrania kliknij na opis aby ściągnąć
 Lista uczniów Rozmiar: 16.48KB