Szkoa bez przemocy [data utworzenia: 2007-12-27 ]
W tym roku szkolnym nasza szkoa bierze udzia w programie spoecznym „Szkoa bez przemocy”. Honorowym patronatem programu jest prezydent Rzeczpospolitej Polski Lech Kaczyski. Od biecego roku szkolnego Ambasadorem Programu jest znana aktorka Gabriela Kownacka.
W tej edycji Programu szczeglny nacisk bdziemy ka na budowanie spoecznoci lokalnych. Szkoy biorce udzia w programie s zobowizane do przestrzegania zasad kodeksu i podejmowania dziaa zmniejszajcych skal zjawiska przemocy i agresji.
Wicej informacji na stronie www.szkolabezprzemocy.pl

W kadej szkole dochodzi do przemocy, jednak nie wszyscy wiemy, jakie zachowania naley uwaa za przemoc. Przemoc to nie tylko uderzanie, szczypanie, bicie, czy popychanie.
Pamitaj, e jeste ofiar przemocy take wtedy gdy:
  • jeste przezywany
  • kto opowiada innym nieprawdziwe historie na Twj temat
  • jeste omieszany przez swoich kolegw i koleanki
  • kto niszczy lub zabiera Twoje rzeczy
  • kto kradnie Twoje pienidze
  • w Internecie publikowane s obraliwe informacje o Tobie
  • dostajesz obraliwe sms-y lub telefony
  • nie chcesz i do szkoy, bo boisz si spotka swoich przeladowcw
Sprawcy najczciej dobrze wiedz, w jaki sposb mog ci zrani.
Pamitaj - niezalenie od tego, czego dotyczy przeladowanie i dokuczanie, to nie Twoja wina. Nikt nie ma prawa stosowa przemocy wobec innych osb.
Co moesz zrobi?
Jeli jeste przeladowany, koniecznie powiedz o tym komu. Moesz powiedzie przyjacielowi, nauczycielowi albo rodzicom. Pamitaj, e przeladowanie samo si nie skoczy, jeli nikomu o tym nie powiesz. Nie jest to atwe. Moesz si wstydzi lub obawia, e zmartwisz tym rodzicw lub sprawisz im kopot. Jeli nie chcesz sam opowiedzie o problemie popro np. koleg, koleank, rodzestwo, babci lub dziadka, aby pomogli Ci o wszystkim opowiedzie rodzicom. Jeli zamiast mwi o problemie wolisz o tym napisa - przygotuj list do rodzicw i opisz jak si czujesz.
Pamitaj, e w szkole zawsze jest Twj wychowawca lub inny nauczyciel, ktry powinien wiedzie, jeli dzieje si co zego. Sprbuj znale taki moment, kiedy bdziesz mg powiedzie mu o tym tak, aby nikt nie zorientowa.
Masz prawo, aby poczu si bezpiecznie.