Wyrównywanie szans w Zespole Szkół Sportowych [data utworzenia: 2008-04-14 ]
Wyrównywanie szans
w Zespole Szkół Sportowych

Od września do grudnia 2007r. uczniowie Zespołu Szkół Sportowych im. Józefa Jaworskiego brali udział w warsztatach, prowadzonych w ramach projektu wyrównywania szans. Sześć grup realizowało różne zagadnienia związane m.in.: z edukacją regionalną, prozdrowotną, ekologiczną.

Na poszczególnych spotkaniach z opiekunami młodzi ludzie nie tylko pogłębiali wiedzę z różnych dziedzin nauki, kultury i sportu, ale także wykonywali wiele ciekawych ćwiczeń i prac. Przede wszystkim te warsztaty były interesującą formą spędzania czasu poza lekcjami w gronie rówieśników i nauczycieli.

Jak wszyscy wiemy, Szkoła przy Bankowej słynie z tego, iż rozwija talenty sportowe. Uczestnicy zajęć sportowych mogli poszerzać swoje zainteresowania związane z tą dziedziną na cotygodniowych spotkaniach
z panią Anną Trawińską. W ramach edukacji zdrowotnej pani Ania realizowała z dziećmi z klasy drugiej program „Pływanie”. Dzięki zajęciom na pływalni, uczniowie stopniowo osiągali cele projektu, mieli możliwość rozwijania uzdolnień ruchowych w pływaniu. Uczestniczyli ponadto w organizowanych zawodach na najlepszego „poławiacza pereł” oraz „najlepszego pływaka”. Spotkania sprawiały dzieciom niesamowitą radość, tym bardziej, że same widziały swoje osiągnięcia.

Kolejne zajęcia sportowe to „Gry zespołowe”. Nauczycielem prowadzącym był pan Grzegorz Przybysz. W trakcie tych spotkań uczniowie kształcili umiejętność gry w piłkę siatkową, mini piłkę koszykową, piłkę nożną i unihokeja. Dzięki tym zajęciom uzmysławiali sobie jak ważna jest postawa ciała i ogólna sprawność fizyczna organizmu. W ramach tych spotkań ćwiczyli umiejętność pracy w grupie oraz zdrową rywalizację przestrzegając zasad gry fair play.

Dyrekcja i nauczyciele pracujący w naszej szkole kładą ogromy nacisk, aby uczniowie oprócz sportu mogli rozwijać swoją wiedzę i inne zainteresowania. Ponieważ ważną rolę odgrywa w życiu nauka języków obcych, pani Anna Drabczyńska w ramach edukacji regionalnej prowadziła zajęcia pod nazwą „My family, my school, my home town”, podczas których uczniowie doskonalili znajomość języka angielskiego. Tematy spotkań dotyczyły tego, co najbliższe – rodziny, przyjaciół, szkoły i miasta rodzinnego – Aleksandrowa Łódzkiego.
Każdy uczestnik wykonał album rodzinny, w którym znalazły się zdjęcia bliskich: rodziców, rodzeństwa, ukochanych babć, dziadków oraz przyjaciół.

Podczas spotkań, uczniowie uczyli się nazywać i opisywać różne obiekty w mieście, zabytki, miejsca przez nas ulubione. Przygotowali też w języku angielskim prezentację „My home town”. Uczestnicy spotkań z panią Anią chętnie dyskutowali o problemach dotyczących ochrony środowiska, zastanawiali się w jaki sposób oni sami mogą zapobiegać zanieczyszczeniom środowiska.

Mówiąc o szkole utrwalali język, angielskie nazwy pomieszczeń i przedmiotów szkolnych. Formułowali sposoby radzenia sobie ze stresem, zwłaszcza przed ważnymi egzaminami.
Ponieważ nasza szkoła uczestniczy w programie Comenius „Jesteśmy tym, co jemy”, na spotkaniach poruszaliśmy tematy dotyczące zasad zdrowego odżywiania, zwracając szczególną uwagę na to jak się powinien odżywiać sportowiec.

Wszechstronne zainteresowania i pasje skłoniły uczniów, aby wspólnie z paniami Grażyną Wrońską i Renatą Mrozińską wybrali się na niezwykłą wyprawę.

„W 122 dni dookoła świata” to spotkania, które były przeznaczone dla uczniów klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Ich celem było rozbudzanie zainteresowań kulturą, obyczajami, sztuką oraz zwyczajami kulinarnymi różnych krajów. Dzięki uczestnictwu w programie uczniowie poszerzali swoje wiadomości dotyczące otaczającego ich świata. W sposób praktyczny zdobywali wiedzę o kulturze i tradycji. Zapoznali się z technikami wyszukiwania informacji i segregowania ich oraz umiejętnościami przygotowania prezentacji. W trakcie warsztatów kształtowali pracę w grupie. Podczas zajęć wybrali się z opiekunkami między innymi na wycieczkę po Polsce oraz do Szwecji, Chin, Anglii, Niemiec, Francji oraz Włoch.

Aby uatrakcyjnić zajęcia opiekunki zorganizowały wycieczkę do księgarni „Świat książki”, gdzie świętowano „dzień chiński”. Tam uczniowie zabłysnęli wiedzą o tym kraju i w nagrodę zostali obdarowani miłymi chińskimi niespodziankami.

Na zajęciach uczniowie wykonali również tajemniczą, niepowtarzalną książkę kucharską, w której zamieścili ciekawsze, sprawdzone już przez nich przepisy.

Edukacja regionalna ma to do siebie, że dotyczy różnych dziedzin życia i sztuki poszczególnych miejsc na ziemi. Ucząc się o ciekawych zakątkach świata uczniowie nie zapomnieli o swoich korzeniach i bliskich im tradycjach regionalnych.
Pan Roman Karasiak wraz uczniami klasy III szkoły podstawowej pieczołowicie ćwiczył kroki i figury polki łowickiej z regionu łódzkiego. Grupa młodszych uczniów prezentowała swoje umiejętności podczas szkolnego jubileuszu, jakim było 80 lecie Szkoły przy Bankowej.

P L I K I do pobrania kliknij na opis aby ściągnąć
 W 122 dni dookoła świata - prezentacja  Rozmiar: 4.67MB