11 listopada 2008 [data utworzenia: 2008-11-11 ]
Ta, co nie zginęła

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość.
Dzisiaj żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany tym, którzy oddali życie. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów.
Z okazji Święta Niepodległości uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Sportowych wzięli udział w zorganizowanych, z tej okazji, apelach w poszczególnych grupach wiekowych.
Klasa III b kształcenia zintegrowanego pod kierunkiem wychowawczyni pani Sylwii Skudlarskiej przygotowała okolicznościową inscenizację dla uczniów klas 0–III szkoły podstawowej. Najmłodsi pięknie zaśpiewali cały hymn, recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Zaznaczyć należy, że gościnnie do występu włączyli się uczniowie z klasy „0” pod opieką pani Magdaleny Grabarczyk.
W grupie klas IV – VI zebrani na sali gimnastycznej widzowie obejrzeli montaż słowno – muzyczny przygotowany przez klasę VI a z panią Marzeną Samulską. Szóstoklasiści zaprezentowali informacje historyczne, wiersze patriotyczne i piosenki na temat walki Polaków z zaborcami od końca XVIII wieku aż do uzyskania niepodległości w listopadzie 1918 roku.
Byłam kiedyś silna i potężna, moje terytorium zajmowało wielki obszar… Rosja, Prusy i Austria zabrały część mojego terytorium i dołączyły do swoich ziem. Byłam wtedy zbyt słaba, żeby się bronić… – mówiła w imieniu Polski uczennica klasy II a gimnazjum, rozpoczynając program dla klas I – III gimnazjum. To właśnie uczniowie klasy II a oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z panią Magdaleną Chmielarską przygotowali bardzo obrazową inscenizację na temat niepodległości Polski.
Atmosfera na wszystkich apelach była bardzo uroczysta i podniosła. Pani dyrektor Elżbieta Głowacka podziękowała uczniom i nauczycielom za wysoki poziom zaprezentowanych programów artystycznych. Przypomniała o miejskich obchodach Święta Niepodległości w dniu 11 listopada i zachęciła wszystkich do wzięcia w nich udziału.