11 listopada 2008 [data utworzenia: 2008-11-11 ]
Ta, co nie zgina

Dzie 11 listopada 1918 roku by przeomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstaczych zryww wolnociowych Polska odzyskaa niepodlego.
Dzisiaj yjemy w wolnej Ojczynie. Obchody 11 listopada to wanie nasz szacunek dla tych wielkich, czsto bezimiennych bohaterw, to nasz hod skadany tym, ktrzy oddali ycie. To nasz moralny obowizek jako Polakw i jako ludzi szanujcych wolno narodw.
Z okazji wita Niepodlegoci uczniowie i nauczyciele Zespou Szk Sportowych wzili udzia w zorganizowanych, z tej okazji, apelach w poszczeglnych grupach wiekowych.
Klasa III b ksztacenia zintegrowanego pod kierunkiem wychowawczyni pani Sylwii Skudlarskiej przygotowaa okolicznociow inscenizacj dla uczniw klas 0–III szkoy podstawowej. Najmodsi piknie zapiewali cay hymn, recytowali wiersze i piewali pieni patriotyczne. Zaznaczy naley, e gocinnie do wystpu wczyli si uczniowie z klasy „0” pod opiek pani Magdaleny Grabarczyk.
W grupie klas IV – VI zebrani na sali gimnastycznej widzowie obejrzeli monta sowno – muzyczny przygotowany przez klas VI a z pani Marzen Samulsk. Szstoklasici zaprezentowali informacje historyczne, wiersze patriotyczne i piosenki na temat walki Polakw z zaborcami od koca XVIII wieku a do uzyskania niepodlegoci w listopadzie 1918 roku.
Byam kiedy silna i potna, moje terytorium zajmowao wielki obszar… Rosja, Prusy i Austria zabray cz mojego terytorium i doczyy do swoich ziem. Byam wtedy zbyt saba, eby si broni… – mwia w imieniu Polski uczennica klasy II a gimnazjum, rozpoczynajc program dla klas I – III gimnazjum. To wanie uczniowie klasy II a oraz przedstawiciele Samorzdu Uczniowskiego wraz z pani Magdalen Chmielarsk przygotowali bardzo obrazow inscenizacj na temat niepodlegoci Polski.
Atmosfera na wszystkich apelach bya bardzo uroczysta i podniosa. Pani dyrektor Elbieta Gowacka podzikowaa uczniom i nauczycielom za wysoki poziom zaprezentowanych programw artystycznych. Przypomniaa o miejskich obchodach wita Niepodlegoci w dniu 11 listopada i zachcia wszystkich do wzicia w nich udziau.