Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja [data utworzenia: 2009-05-07 ]
 Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja zostaa uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i bya to pierwsza w Europie, a druga na wiecie (po amerykaskiej) uchwalona konstytucja. Dzie ten zosta uznany witem ju 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodlegoci w 1918 roku, 3 maja zosta uznany za wito pastwowe na mocy uchway Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku witowanie tego dnia byo zakazane przez wadze a do roku 1990 kiedy to, 6 kwietnia, Sejm ponownie przywrci to wito.

W naszej szkole, apele upamitniajce uchwalenie Konstytucji 3 Maja odbyy si 4 maja 2009 r. w trzech grupach wiekowych. Uczniowie klasy III a szkoy podstawowej pod kierunkiem pani Elbiety Zadworskiej przygotowali z tej okazji wiersze i piosenki zgodne
z tematyk wita.

Jeden z recytatorw mwi:
„Dzi jest radosny dla nas dzie,
wiosenny dzie majowy.
I cho rokrocznie taki sam,
lecz wci jak gdyby nowy”

Inny ucze z przejciem wyjania:
„Bo w dniu tym, w sercach polskich dzieci
mio dla Polski wstaje,
i najpikniejsze serc swoich kwiaty
kade w ofierze chtnie daje”

Program artystyczny „Opowiadanie z przeszoci Polski” dla klas IV – VI przygotowali uczniowie klasy VI b pod opiek wychowawczyni pani Anny Drabczyskiej. Przybliyli w nim okolicznoci powstania tego doniosego dziea i jego gwne zaoenia.
 Na uwag zasuguj pokazywane w trakcie przedstawienia rekwizyty w postaci plansz
z napisami zmian uchwalonych przez posw. O opraw muzyczn zadbaa pani Boena Komorowska.
Rwnie uczniowie gimnazjum  wraz z pani Magdalen Chmielarsk przygotowali okolicznociowy apel przypominajcy wszystkim fakty historyczne zwizane z tym wanym wydarzeniem opatrzone poezj i piosenkami patriotycznymi.
Wicedyrektor szkoy pani Renata Rzepecka serdecznie podzikowaa wszystkim za dobrze przygotowane wystpy i lekcj patriotyzmu.