Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja [data utworzenia: 2009-05-07 ]
 Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to, 6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.

W naszej szkole, apele upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja odbyły się 4 maja 2009 r. w trzech grupach wiekowych. Uczniowie klasy III a szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Elżbiety Zadworskiej przygotowali z tej okazji wiersze i piosenki zgodne
z tematyką święta.

Jeden z recytatorów mówił:
„Dziś jest radosny dla nas dzień,
wiosenny dzień majowy.
I choć rokrocznie taki sam,
lecz wciąż jak gdyby nowy”

Inny uczeń z przejęciem wyjaśniał:
„Bo w dniu tym, w sercach polskich dzieci
miłość dla Polski wstaje,
i najpiękniejsze serc swoich kwiaty
każde w ofierze chętnie daje”

Program artystyczny „Opowiadanie z przeszłości Polski” dla klas IV – VI przygotowali uczniowie klasy VI b pod opieką wychowawczyni pani Anny Drabczyńskiej. Przybliżyli w nim okoliczności powstania tego doniosłego dzieła i jego główne założenia.
 Na uwagę zasługują pokazywane w trakcie przedstawienia rekwizyty w postaci plansz
z napisami zmian uchwalonych przez posłów. O oprawę muzyczną zadbała pani Bożena Komorowska.
Również uczniowie gimnazjum  wraz z panią Magdaleną Chmielarską przygotowali okolicznościowy apel przypominający wszystkim fakty historyczne związane z tym ważnym wydarzeniem opatrzone poezją i piosenkami patriotycznymi.
Wicedyrektor szkoły pani Renata Rzepecka serdecznie podziękowała wszystkim za dobrze przygotowane występy i lekcję patriotyzmu.