Chór ZSS w Kongresowej [data utworzenia: 2010-11-16 ]
 Chór
Zespołu Szkół Sportowych
w Kongresowej

3 listopada 2010r. w Sali  Kongresowej w Warszawie odbył się finał ogólnopolskich programów edukacyjnych Narodowego Centrum Kultury „Śpiewająca Polska” i „Rytm” inicjowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorami koncertu było Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Tańca Współczesnego.
 Był to  wyjątkowy spektakl z udziałem dzieci i młodzieży biorących udział w w/w programach, który z pewnością przejdzie do historii wybitnych wydarzeń kulturalnych. Przesłanie spektaklu to nadzieja i wiara, że nawet skomercjalizowane, masowe społeczeństwo nie jest w stanie pochłonąć prawdziwych indywidualności w świecie edukacji kulturalnej.
 W koncercie wystąpił  chór Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska” złożony z chórów regionu: łódzkiego, białostockiego oraz warszawskiego. Do udziału w koncercie jako reprezentanta regionu łódzkiego został zaproszony  chór Zespołu Szkół Sportowych w Aleksandrowie Łódzkim pod dyrekcją p. Bożeny Komorowskiej. Było to ogromne wyróżnienie i jednocześnie niesamowite wyzwanie dla amatorskiego chóru dziecięcego, gdyż w programie koncertu znalazł się utwór współczesnego kompozytora Mariana Sawy – małe oratorium „Czego chcą dzieci świata”. Chórowi towarzyszyła Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Krzysztofa Kusiel-Moroza. Relacje z koncertu rejestrowały TVP, TVP Kultura, TVP Info oraz dziennikarze „Newsweek".