Patron szkoły

Józef Jaworski urodził się 19 października 1903 roku w Zgierzu. Ukończył studia na wydziale architektury Politechniki Warszawskiej. Do jego najbardziej znanych projektów architektonicznych należy projekt schroniska na Kalatówkach. Józef Jaworski to czołowy średniodystansowiec Polski, wielokrotny mistrz i rekordzista lat międzywojennych. W roku 1924 zdobył mistrzostwo Polski w trzech konkurencjach lekkoatletycznych: w biegu na 800 m, 1500 m i 3000 m. Był dwukrotnym olimpijczykiem, w 1924 w Paryżu i w 1928 w Amsterdamie. Startował tam w biegach na 800 m i 1500 m.

W 1939 roku został powołany do wojska i przebywał na Helu w Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej. Józef Jaworski zginął śmiercią żołnierza 19 września 1939 roku w obronie wybrzeża. Został pochowany na Oksywiu jako jeden z bohaterów tamtych tragicznych dni. Józef Jaworski potrafił łączyć sport z nauką, był nie tylko wybitnym lekkoatletą, ale także dobrze zapowiadającym się architektem, człowiekiem o wszechstronnych uzdolnieniach i zainteresowaniach. Z uporem pokonywał wszystkie życiowe przeciwności dążąc wytrwale do celu. Ten gorący patriota oddał swe młode życie za wolność Polski, aby przyszłe pokolenia mogły uczyć się i pracować w wolnej Ojczyźnie.

Data dodania: 2019-09-23 11:02:28
Data edycji: 2021-08-29 08:17:38