Narodowy Dzie Pamici onierzy Wykltych [data utworzenia: 2013-03-07 ]
 Narodowy Dzie Pamici „onierzy Wykltych”
1 marca 2013 roku  w Narodowy Dzie Pamici „onierzy Wykltych” nasz szko, a dokadniej klas VI B, odwiedzi Pan Roman Prokulewicz – malarz, ilustrator wielu ksiek i partyzant II wojny wiatowej. Przyby na zaproszenie pa: Magdaleny Kalisty i Grayny Kwiatkowskiej. Gocia oficjalnie powitaa pani wicedyrektor Renata Rzepecka.
 Przy herbatce w szkolnej bibliotece artysta opowiada o swojej pracy malarza i ilustratora ksiek. Uczniowie dowiedzieli si, na czym polega jego praca. Wydawa by si mogo, e ilustrowanie ksiek to takie proste, ale pozory myl. eby ilustracja trafia do ksiki, musi by zaakceptowana przez jej autora. Temu z kolei czsto nie podobaj  si rysunki przedstawione przez malarza i musi on malowa kilka innych wersji ilustracji, a do skutku. Pan Prokulewicz wspomnia, e tak sytuacj mia z Zofi Lorentz - pisark ksiek dla dzieci i modziey.
 W pewnym momencie Go zapyta nas, jak obecnie omawiamy lektur. Powiedzielimy, e „W pustyni i w puszczy”. Artysta wzi do rki szkicownik oraz wgiel i narysowa dwie ilustracje do tej ksiki. Podziwialimy jego talent. Poza tym zachwycia nas jego ogromna wiedza.
 Na miych rozmowach upyna jedna godzina.
  Nastpn lekcj, a bya to dla nas historia, spdzilimy z Panem Prokulewiczem ju w klasie.  Usyszelimy wiele ciekawych opowieci zwizanych z II wojn wiatow. Pan mia 15 lat, gdy zosta powoany do wojska. Jak kady mody czowiek mia swoje plany i marzenia na przyszo. Wojna wikszo z nich pokrzyowaa. Pani Kalista poprosia Gocia, aby opowiedzia o  Powstaniu Warszawskim, bo wanie to zagadnienie omawia z nami na lekcji historii. Mczyzna chtnie podj temat. Opowiada o wygldzie Warszawy sprzed 69 lat, o postawach modych ludzi zaangaowanych w obron stolicy. Cytowa Krzysztofa Kamila Baczyskiego, ktrego prawie caego zna na pami. Dzieci suchay z zapartym tchem, przegldajc pamitki przyniesione przez Partyzanta.
 Roman Prokulewicz zrobi due wraenie na nas – szstoklasistach. Moglimy wysucha prawdziwego wiadka tamtych czasw. Poza tym poznalimy wspaniaego artyst. Na pewno dugo tego nie zapomnimy.

Dominika Mianowska
ucz. klasy VI B