Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [data utworzenia: 2013-03-07 ]
 Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca 2013 roku  w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” naszą szkołę, a dokładniej klasę VI B, odwiedził Pan Roman Prokulewicz – malarz, ilustrator wielu książek i partyzant II wojny światowej. Przybył na zaproszenie pań: Magdaleny Kalisty i Grażyny Kwiatkowskiej. Gościa oficjalnie powitała pani wicedyrektor Renata Rzepecka.
 Przy herbatce w szkolnej bibliotece artysta opowiadał o swojej pracy malarza i ilustratora książek. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega jego praca. Wydawać by się mogło, że ilustrowanie książek to takie proste, ale pozory mylą. Żeby ilustracja trafiła do książki, musi być zaakceptowana przez jej autora. Temu z kolei często nie podobają  się rysunki przedstawione przez malarza i musi on malować kilka innych wersji ilustracji, aż do skutku. Pan Prokulewicz wspomniał, że taką sytuację miał z Zofią Lorentz - pisarką książek dla dzieci i młodzieży.
 W pewnym momencie Gość zapytał nas, jaką obecnie omawiamy lekturę. Powiedzieliśmy, że „W pustyni i w puszczy”. Artysta wziął do ręki szkicownik oraz węgiel i narysował dwie ilustracje do tej książki. Podziwialiśmy jego talent. Poza tym zachwyciła nas jego ogromna wiedza.
 Na miłych rozmowach upłynęła jedna godzina.
  Następną lekcję, a była to dla nas historia, spędziliśmy z Panem Prokulewiczem już w klasie.  Usłyszeliśmy wiele ciekawych opowieści związanych z II wojną światową. Pan miał 15 lat, gdy został powołany do wojska. Jak każdy młody człowiek miał swoje plany i marzenia na przyszłość. Wojna większość z nich pokrzyżowała. Pani Kalista poprosiła Gościa, aby opowiedział o  Powstaniu Warszawskim, bo właśnie to zagadnienie omawia z nami na lekcji historii. Mężczyzna chętnie podjął temat. Opowiadał o wyglądzie Warszawy sprzed 69 lat, o postawach młodych ludzi zaangażowanych w obronę stolicy. Cytował Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którego prawie całego zna na pamięć. Dzieci słuchały z zapartym tchem, przeglądając pamiątki przyniesione przez Partyzanta.
 Roman Prokulewicz zrobił duże wrażenie na nas – szóstoklasistach. Mogliśmy wysłuchać prawdziwego świadka tamtych czasów. Poza tym poznaliśmy wspaniałego artystę. Na pewno długo tego nie zapomnimy.

Dominika Mianowska
ucz. klasy VI B