Dzień Niepodległości [data utworzenia: 2006-11-16 ]

„Moja miła, moja droga, moja Polsko”

Słowa te stanowiły motto uroczystości, które odbyły się w naszej szkole
z okazji Święta Niepodległości. Choć proste w swej wymowie, to trafiły do wrażliwości wszystkich uczniów – tych „małych obywateli” z klas I – III, tych trochę starszych z klas IV – VI i najstarszych gimnazjalistów.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie w przeddzień tej znaczącej daty –
11 listopada – spotkali się na akademiach, będących prawdziwymi „lekcjami patriotyzmu”.
W każdej grupie wiekowej, w sposób przemawiający do odbiorców, przedstawiono losy naszej Ojczyzny, na które składa się nie tylko trudna
i bolesna historia, ale także …spojrzenie w przyszłość.

Pieśni patriotyczne oraz pięknie wykonana „Rota” w wykonaniu uczniów
klas III szkoły podstawowej długo jeszcze po uroczystości brzmiały w uszach uczestników. Podziękowania należą się paniom przygotowującym program artystyczny: Filomenie Krawczyk, Mirosławie Sicińskiej i Bożenie Komorowskiej.

Jak okazywać miłość i szacunek dla ojczystego kraju, gdy ma się zaledwie kilkanaście lat? Na to pytanie próbowali opowiedzieć uczniowie klas VI szkoły podstawowej pod kierunkiem pań: Justyny Pałki i Agnieszki Kowalczyk w myśl słów wiersza:

Dziś ojczyzny uczyć się trzeba

w pochyleniu nad kołyską dziecka.

Żeby dzieci od zła uchronić

i nauczyć prawości serca.

Żeby słowo „tak” – i –„nie”

nie znaczyło jednocześnie

Żeby szczęście w posiadaniu

nie zamknęło się boleśnie.

Żeby wolność

w „róbta, co chceta”

nie została zamieniona

Gimnazjaliści w swoim programie zaakcentowali, że WOLNOŚĆ tylko wtedy jest prawdziwą, gdy ludzie są wolni od lęku, zastraszania, a przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy.

W sobotę 11.11.2006r. młodzież naszej szkoły wraz z dyrekcją, opiekunami i pocztem sztandarowym uczestniczyła w miejskich obchodach tego narodowego święta.
Licznie przybyli aleksandrowianie w skupieniu wysłuchali programu artystycznego w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Wyrazy uznania należą się paniom: Magdalenie Wojciechowskiej i Bożenie Komorowskiej za trud włożony w przygotowanie tego programu.

Występ został życzliwie przyjęty przez wszystkich zgromadzonych.
Widać było u najstarszych łzę wzruszenia. Gorącymi brawami nagrodzono wykonawców za ich zaangażowanie i entuzjazm przy wykonywaniu pieśni i wierszy patriotycznych.