Lekcja Wolności - apel [data utworzenia: 2014-06-05 ]

Wybory do parlamentu, przeprowadzone dwadzieścia pięć lat temu -
4 czerwca 1989 r.
oraz poprzedzające je obrady Okrągłego Stołu, dla obecnego pokolenia są już tylko historią. Dlatego Zespół Szkół Sportowych  postanowił  przyłączyć się  do akcji  Ministerstwa Edukacji Narodowej pod symboliczną nazwą „Lekcje wolności”. Mają one nie tyle przybliżać uczniom genezę i skutki tamtych wydarzeń, ale przede wszystkim pobudzać ich do dyskusji na temat wpływu m.in. obrad Okrągłego Stołu i wyborów parlamentarnych 4 czerwca na obecną sytuację Polski i obecne warunki życia samych uczniów.
 4 czerwca 2014 r. uczniowie klasy III B gimnazjum pod kierunkiem pani Magdaleny Kalisty przygotowali apel nawiązujący do 25. rocznicy wydarzeń 1989 roku. W programie w treść historyczną wpleciono strofy poezji wolnościowej, utwory barda Solidarności – Jacka Kaczmarskiego i Jana Pietrzaka oraz fragmenty nagrań, np. słowa Jana Pawła II po wyborze na Papieża, Lecha Wałęsy podpisującego porozumienia, ogłoszenie stanu wojennego przez Wojciecha Jaruzelskiego, wypowiedź Joanny Szczepkowskiej „4 czerwca skończył się w Polsce komunizm”.
 Zgromadzeni w małej sali gimnastycznej gimnazjaliści i szóstoklasiści w skupieniu wysłuchali profesjonalnie przygotowanego programu. Wszyscy zgromadzeni przeżyli emocje, które towarzyszyły tamtym wydarzeniom.