Pasowanie na czytelnika [data utworzenia: 2017-05-07 ]

Dnia 26 kwietnia 2017 r. odbyło się tradycyjne już w naszej szkole pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych, a więc klasy I A, której wychowawcą jest p. Mirosława Sicińska i klasy I B – wychowawca p. Elżbieta Jurek.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
     Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, zostali zaproszeni na małą salkę gimnastyczną, gdzie obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczniów klas IV i V. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto czytać książki i jak należy o nie dbać.
Przy tej okazji pani dyrektor Elżbieta Głowacka opowiedziała dzieciom o swojej pasji czytania książek, o ich gromadzeniu i szczególnym sentymencie do otrzymywania i dawania książek z dedykacją. Pani Dyrektor wspólnie z dziećmi - na zasadzie pytań i odpowiedzi - prześledziła historię „Czerwonego Kapturka” – baśni, którą podarowała swoim wnukom Marysi i Krzysiowi.
      Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste ślubowanie, że zawsze będą szanować książki, a pani dyrektor wraz z nauczycielkami: Grażyną Kwiatkowską i  Mirosławą Sicińską   dokonały pasowania każdego z uczniów. Nasi nowi czytelnicy otrzymali zakładki do książki.
Na czwartej godzinie lekcyjnej pierwszoklasiści zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej. Uczestniczyli w spotkaniu z panią Justyną Sobczak z Publicznej Biblioteki im. Juliusza Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim. Pani Justyna zaprezentowała wiele ciekawych książek dla dzieci, które cieszą się dużą poczytnością. Wielu tych tytułów nie ma w naszej bibliotece, więc dzieci zostały zachęcone, żeby zapisać się do biblioteki publicznej.   I wreszcie przyszedł czas na zapoznanie się z  regulaminem biblioteki szkolnej i zasadami wypożyczania, księgozbiorem, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa!

Grażyna Kwiatkowska