Pasowanie na czytelnika [data utworzenia: 2008-02-27 ]
Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
w Sportowej Szkole Podstawowej nr 3
im. Józefa Jaworskiego w Aleksandrowie Łódzkim
Nowych czytelników pozyskała nasza biblioteka w dniu 8 lutego 2008 r., kiedy to uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci w poczet bractwa czytelniczego. Uczniowie klasy Ia (pani Joanny Liberda) i klasy Ib (pani Mirosławy Sicińskiej) przybyli do biblioteki na zaproszenie pani bibliotekarki Grażyny Kwiatkowskiej.
Wszyscy zebrani w bibliotece: gość honorowy pani dyrektor Elżbieta Głowacka, pierwszoklasiści, ich panie wychowawczynie oraz pani Justyna Pałka zostali zaproszeni do obejrzenia krótkiego przedstawienia dotyczącego korzyści płynących z czytania książek i korzystania z biblioteki. Różne postacie z bajek dawały pożyteczne rady:
Wskazówki dla czytelników:
  • Nie jemy przy czytaniu
  • Nie zaginamy rogów
  • Nie piszemy i nie rysujemy w książce
  • Nie gnieciemy książki
  • Nie czytamy przy słabym świetle
Program przygotowali uczniowie klasy IV b pod kierunkiem pani bibliotekarki. W trakcie występu pani Grażyna Kwiatkowska poprosiła uczniów o złożenie uroczystego przyrzeczenia:
My Pierwszaki
z A i B

Po wsze czasy przyrzekamy
wszystkim tu obecnym,
że o książki od dziś zadbamy.
Krzywdy – książko - zrobić Ci nie damy.
O książki dbać będziemy,
żadnej nie zgubimy, żadnej nie zniszczymy.
Obowiązków czytelnika przestrzegać będziemy!
Przyrzekamy!
Następnie każdy uczeń został pasowany przez panią bibliotekarkę książką na czytelnika biblioteki szkolnej. Na pamiątkę pierwszoklasiści otrzymali zakładki do książek. Uroczystość zakończono piosenką: Dziś w bibliotece wielka zabawa w wykonaniu dziewcząt z klasy VI a i aktorów biorących udział w przedstawieniu.
Na ferie zimowe nowi czytelnicy wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę z biblioteki szkolnej.
Pani dyrektor E. Głowacka życzyła pierwszoklasistom, aby chętnie odwiedzali bibliotekę i jak najwięcej korzystali ze skarbnicy wiedzy – książek. Również najmłodsi czytelnicy nie kryli zadowolenia z tego, że tak miło i pożytecznie spędzili ten czas.Wypada mieć nadzieję, że nigdy nie zapomną drogi do biblioteki szkolnej, a książki będą czytać, nie tylko kolekcjonować na regałach w domu.