W dniach 8-12 kwiatnia 2024r. uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach profilaktycznych. Zajęcia dotyczące zachowań w Internecie, przemocy, asertywności i złości prowadzili specjaliści z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce.
Podczas warsztatów profilaktycznych Zaplątani w sieci uczniowie poznali różne zagrożenia płynące ze strony multimediów. Dowiedzieli się jakie pułapki ukrywają przed nimi portale internetowe, gry komputerowe czy telefony komórkowe. Poznali niebezpieczeństwa związane z anonimowością w Sieci, jak też z jej brakiem. Warsztaty pokazały jak bezpiecznie i kulturalnie korzystać z multimediów. W trakcie ich trwania dzieci uświadomiły sobie świadomość zacierania się granic pomiędzy wirtualnym a rzeczywistym światem. Prowadzący pomagali uczniom wypracowywać w sobie pewien dystans w odniesieniu do treści pojawiających się w Internecie oraz właściwe sposoby reagowania na przejawy łamania prawa za pośrednictwem mediów elektronicznych (cyberprzemoc).
Warsztaty profilaktyczne Złość da Ci w kość uczyły postawy wolnej od agresji, poczucia odpowiedzialności za swoje postępowanie, a także budowania pozytywnych relacji miedzy rówieśnikami. Prowadzący uświadomili uczniów, jak ważna jest rozmowa o swoich lękach i problemach. Wspólnie z grupami ustalili najczęstsze przyczyny przemocy w szkole, na podwórku i w domu. Pokazywali też, jak można wybrnąć z konfliktowej sytuacji bez uciekania się do zachowań z jednej strony agresywnych, a z drugiej – nadmiernie uległych. Uczniowie poznawali również metody relaksacji oraz uczyli się, jak radzić sobie z frustracją i negatywnymi emocjami.
Trening zachowań asertywnych - w trakcie zajęć uczestnicy ćwiczyli zachowania asertywne w różnych sytuacjach, a także uczyli się jak rozróżniać komunikaty asertywne, uległe i agresywne. Zdobyli umiejętność rozróżniania komunikatu “Ja” od komunikatu “Ty” oraz formułowania asertywnych wypowiedzi.
Przemoc odbierze Ci moc - w trakcie warsztatu uczniowie zdobyli wiedzę na temat przyczyn i mechanizmów powstawania frustracji oraz towarzyszącej jej złości. Następnie prowadzący – za pomocą obrazowych metafor i ćwiczeń – pokazali grupie, jak te uczucia przekształca się w akty agresji czy przemocy. Zaprezentowali konstruktywne metody rozwiązywania konfliktów, takie jak negocjacje czy arbitraż koleżeński. Omówiono rodzaje przemocy: fizyczna, werbalna, ekonomiczna. Prowadzący zapoznali uczniów z psychospołecznymi, prawnymi i zdrowotnymi konsekwencjami zachowań agresywnych. Uczyli właściwych metod radzenia sobie ze złością, frustracją i nazywania własnych emocji.
23 i 24 kwietnia zapraszamy na warsztaty dla rodziców: Dzieci w sieci, Widzimy inaczej działamy wspólnie, W mocy przemocy. Nierzadko w domu borykamy się z różnymi problemami: brakiem wspólnego języka, z uzależnieniem od telefonu, gier; brakiem wiedzy z jakimi problemami zmagają się nasze dzieci stąd oferta dla Państwa. Zachęcamy do skorzystania!